וטרינר תל אביב
וטרינר בירושלים
וטרינר בצפון
וטרינר רמת גן
וטרינר ראשון לציון
חיסונים לכלבים
וטרינר עד הבית
שירות וטרינרי
וטרינר ניידחזור למעלה
  להזמנת תור חייגו: 0722-575-219
או מלאו פרטים בטופס המצורף:
 
 
     
 
עיקור וסירוס חיות מחמד בעד ונגד

גילוי נאות: מאמר זה משתנה מיום ליום כפי שרפואה וביולוגיה אינם סטטיים. חשוב לדעת כמה שיותר ואסור להיתפס לקונפורמיזם או אינרציה שאם לא כך היינו עדיין בימי הביניים. הסיבה הרפואית בריאותית, היחידה בעיני המצדיקה עיקור – מניעת דלקת רחם.

על הקשר בין עיקור למניעת גידולי עטינים
נכון להיום לא ברור הקשר בין עיקור למניעת גידולי עטין. ניתן בהחלט לומר שמעולם לא אובחנו גידולי עטין אצל כלבות שעוקרו לפני המחזור הראשון אך  גידולי עטין אצל כלבות ( לא נכון לגבי חתולים) הם פתולוגיה נדירה יחסית (ולרוב שפירה) לסוגי סרטן אחרים. גידולי רחם הם מאד נדירים.

היתרון הבריאותי העיקרי בעיקור הוא במניעת דלקת הרחם (כ- 15 עד 20 אחוזים מהכלבות יחלו בה). היתרון ה"אסתטי" של השחרור מדימומים במהלך הייחום הוא סובייקטיבי. היתרון של העיקור לגבי תדירות הסרטן בעטין "נעלם" בגיל בוגר יותר.


באשר לגידולי העטין - מעקב רפואי נאות, כאשר בעל הכלבה דואג להגיע לביקורת רפואית פעמיים שלוש בשנה, יבטיח איתור וטיפול בגידולים ממאירים (שלושה אחוזים בלבד מהכלבות) בשלבים מוקדמים מאוד כך שהנזק שייגרם הינו מינימאלי והפיך ברוב המקרים. גם  הטיפול בדלקת הרחם יהיה יעיל ונטול תופעות לוואי. סרטני רחם ושחלות נדירים מאד ואינם מצדיקים התייחסות .

על הקשר בין סירוס לבין סרטן האשך
לעתים סירוס עלול להזיק לכלב יותר מאשר להועיל. סרטני אשך ופרוסטטה הם נדירים מאד ומרביתם גם כך שפירים. חשוב לציין שסרטן פרוסטטה (נדיר מאד)  נפוץ יותר אצל כלבים מסורסים. מצד אחד מומלץ לסרס כלבים תוקפניים/דומיננטיים/ לא נשלטים אך מאידך תוקפנות, חוסר ביטחון  ופחדנות דווקא גוברים אצל מעוקרות ומסורסים, בעיקר כאלו שנותחו בגיל מאוד צעיר. בעיות כמו רגישות למגע ואגרסיביות לזרים או התפלשות בצואה, גם הן נפוצות יותר אצל מעוקרות ומסורסים.

כמו כן, במידה ולבעל החיים אשך טמיר תוך ביטני "מחייב" הסרה מאחר וישנו סיכוי מוגבר לגידולים מה גם שכאשר יהיו סימנים קליניים הסכנה לגרורות שכבר התפשטו גבוהה.
הוצאת אשך טמיר אינה מחייבת סירוס של האשך החיצוני!

חסרונות נוספים לעיקור וסירוס של בעלי חיים:
  • עלייה בתדירות בריחת השתן אצל כלבות מעוקרות בוגרות
  • הסבירות להשמנת יתר גבוהה פי שלוש אצל מעוקרות ומסורסים.
  • תדירות הופעת אי ספיקת בלוטת תריס אצל בעלי חיים מעוקרים גבוהה פי שלוש מאשר אצל בעלי חיים שאינם מעוקרים. בכל מקרה יש חובה להשגיח ביתר תשומת לב, במיוחד בעיקור בגיל מאוחר, למשקל הכלב, תזונתו ופעילותו. פתולוגיות רבות בהן אנו נתקלים היום הן תוצר לוואי של משקל עודף. מחלות אורטופדיות כגון ספונדילוזיס (מחלות דיסק וחוליות גב), קרע ברצועות צולבות בברכיים שהסברה היא שנגרם  עקב איחור התפתחותי ושונות בזוויות של חלק מהמפרקים.
  • תדירות  סרטן עצם וטחול גבוהים יותר אצל כלבות מעוקרות וכלבים מסורסים. 
  • דלקות דרכי שתן (ללא חיידקים) נפוצות יותר וכרוניות יותר אצל כלבות מעוקרות, כמו גם מחלות סרטניות של דרכי השתן (לגבי אלה יש קשר תזונתי וודאי).

הערה חשובה: חלק מהפתולוגיות שצוינו נוגעות לכלבים גזעיים ולא מעורבים, כך שיש לקחת גם את הגורם הזה בחשבון. הרשימה ארוכה ועדיין לא מגובשת דייה, אך הספקות מצטברות ומחייבות התייחסות. מניסיון אישי אני יכול לומר ללא ספק שסרטן הטחול הוא נפוץ מאד ובמרבית המקרים מדובר בבעלי חיים מעוקרים.

לסיכום
עיקור הוא ניתוח וככזה אינו משולל תופעות לוואי. אנו נמליץ על עיקור כלבה למי שאינו מעוניין "לקחת אחריות" ולשמור עליה שלא תמליט עדת כלבלבים חסרי בית, ולמי שמעוניין ל"הרגיע" את כלבו הזכר כדי שלא יריב עם כל זכר אחר בשכונה או יברח לארבע רוחות השמיים כשיריח כלבה מיוחמת. כלבי רחוב או כלבים הנמצאים בחזקת עמותה חייבים לעבור את הפרוצדורה משום שאכן אין ברירה. לגבי האחרים: קחו אחריות!! סבך העדויות עצום, משתנים רבים נוגעים לגזעים שונים, גילאים ומינים, כמו גם לשלבים התפתחותיים.
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 


מספרה לכלבים | 
     
 
בית חולים וטרינרי
רח' דב פרידמן 10 רמת גן  /  טל': 0722-575-219 / פקס: 6124193 -03

מרפאה וטרינרית
רח' ארלוזורוב 19 הוד השרון /  טל': 0722-575-220 
/  מייל: 
petcho@netvision.net.il
 
 
 
אתר זה נבנה ומקודם בגוגל על ידי חברת מדיה גרופ