בית בריאות וטרינרי 

רח' דב פרידמן 10 רמת גן |  03-6123-263

 

מרפאה וטרינרית
רח' ארלוזורוב 19 הוד השרון
03-6123263 ,09-7400-353

בית בריאות הוטרינרי  רח' דב פרידמן 10 רמת גן |  03-6123-263

מרפאה וטרינרית  רח' ארלוזורוב 19 הוד השרון | 09-7400-353, 03-6123263

 • כאשר מגיעים הביתה עם התינוק, קחו את הזמן להיענות לקבלת הפנים של חיית המחמד, כאשר התינוק נמצא בידיו של בן הזוג. לאחר שהרוחות נרגעו, הניחו לכלב או לחתול להתקרב אל התינוק כאשר אחד מכם מרסן אותו ומונע ממנו להתקרב לטווח מגע והשני מחזיק את התינוק. שבחו את הכלב או החתול, לטפו אותו ותנו לו את התחושה שאינו דחוי, על מנת שלא יפתח קשר בין נוכחות התינוק לבין חסר יחס או סובלנות כלפיו. חשוב לתקן (בנזיפה או בהרחקה , אך לא באלימות) כל סימן של תוקפנות (נהמה או נשיפה) כלפי התינוק. חשוב ללמד את הכלב או החתול שהם מקבלים חיזוק חיובי מכם , רק אם הם מתייחסים בחיוב אל התינוק.
 
 • בכל מקרה אין להשאיר את התינוק עם חיית המחמד , ללא השגחה, עד לגיל בו תוכלו להיות בטוחים כי הילד יודע כיצד להתנהג עם בעל החיים (לעתים זה קורה רק כשהילד בן 5 או 6). כלבים המגיבים בתוקפנות כלפי ילדים , יש להפריד מהתינוק ולבצע תהליך הסתגלות מסודר ויסודי בהדרכת אדם מוסמך בלבד (וטרינר או מטפל בהתנהגות בעלי חיים).
 
 • אם לאחר 3 שבועות נראה כי הכלב או החתול מקבלים את נוכחות התינוק ללא תגובות תוקפניות , ניתן לאפשר להם להתקרב יותר אל  התינוק. אם נראה כי הם רגועים יחסית , אין מניעה לאפשר להם לשהות אתם בזמן שאתם מטפלים בתינוק - הדבר עוזר גם לבעל החיים לפתח רגשות חיוביים כלפי התינוק ומאפשר גם לתינוק לפתח חיבה כלפי חיית המחמד. עם זאת , אין לאפשר לבעל החיים לישון בחדר התינוק בלילה. ניתן למנוע זאת בעזרת מחסום או רשת ולאו דווקא ע"י סגירת הדלת.

מבחינה בריאותית חשוב להקפיד על מספר דברים לפני הגעת התינוק הביתה:
 • ודאו כי הכלב או החתול קיבלו בזמן את החיסונים.
 • טפלו באופן סדיר כנגד פרעושים וקרציות (היוועצו בנו לגבי חומרים מתאימים).
 • טפלו כנגד תולעים , בהתאם להמלצתנו.
 • מומלץ , בייחוד לקראת הקיץ, לבצע הדברה כנגד פרעושים בבית , מספר שבועות לפני הלידה.
 • מלבד טפילים חיצוניים ופטריות , קיים מספר מועט של מחלות , העלולות לעבור מבעל חיים לאדם (הסיכון גבוה פי כמה כאשר נמצא אדם חולה בקרבת תינוק), לכן אם הכלב או החתול מחוסן , נקי מטפילים ובריאים , תוכלו להיות שקטים.
בסה"כ, נוכחותה של חיית מחמד בבית הנה חוויה חיובית , התורמת להתפתחות התינוק והילד ומעודדת אהבת בעלי חיים בגילאים בוגרים יותר.
 
זוגות רבים המגדלים חיית מחמד בבית והעומדים להפוך להורים מתמודדים עם השאלה כיצד להפגיש , לראשונה , בין השניים , בצורה הבטוחה והאופטימלית ביותר.  עיקר השאלות המטרידות את ההורים החדשים הן :  כיצד להבטיח כי הכלב או החתול לא יקנא או יפגע בתינוק? כיצד לשמור על סביבה בטוחה ונעימה בבית?  בדף זה מפורטות מספר המלצות למפגשים הראשונים בין התינוק החדש לבעל החיים.
 • עוד טרם הלידה מומלץ להעביר את סדר היום של בעל החיים לסדר יום הנראה מציאותי לתקופה שלאחר לידת התינוק. מעבר זה יצמצם את מידת השינוי (הדרסטי, ללא ספק) שיתחולל בבית לאחר הגעת התינוק.
 
 • בשגרה חדשה זו כדאי לכלול גם פרק זמן של 5-10 דקות בהן זוכה חיית המחמד לתשומת לב בלעדית של כל אחד מבני הזוג, פרק זמן זה ייחוד לכלב (או לחתול), גם לאחר הלידה , על מנת להעביר לו את התחושה כי הוא עדיין חשוב לכם, אם כי המצב שונה עתה. תקופת הכנה זו היא גם הזמן המתאים לוודא כי ניתן ללכת עם הכלב ברצועה מבלי שימשוך אתכם (דבר העלול להיות מסוכן בטיול משולב עם עגלת התינוק).
 
 • במידה שקיימת בעיה , ניתן ללמד את הכלב , בקלות יחסית, את הפקודה "רגלי" או להשתמש בקולר או רתמה , המונעים משיכה יתרה מצד הכלב. טיולים משותפים יכולים גם למלא זמן איכות נוסף עם הכלב.
 
 • הכנה נוספת לפני הגעת התינוק הביתה כוללת הכרות עם חדרו וחפציו של התינוק , מומלץ לאפשר לכלב או לחתול להריח את החפצים החדשים בבית והתרגל אליהם מבעוד מועד, עם זאת , אם הכלב או החתול מנסים לתפוס בפיהם את חפצי התינוק ולסחוב אותם - תקנו אותו באמירת "לא" תקיף.
   
 • באופן כללי, כדאי שהכלב יכיר ויציית לפקודות "שב", "ארצה" ו"שחרר"
 
 •  אל תאפשרו לו לישון על הרהיטים בחדר התינוק או על חפציו.
   
 • אם צעצועיו של בעל החיים דומים לצעצועי תינוק (בובות רכות וכו') , כדאי להחליף את אלו כבר מראש לצעצועים שונים , כדי למנוע בלבול (מצד בעל החיים).
   
 • כאשר התינוק עדיין בבית החולים , הביאו הביתה חפצים שבהם נגע התינוק (חיתולים וכו') ותנו לבעל החיים להריח אותם, על מנת שיתרגל מראש לריחות החדשים . במידת האפשר, השאירו את בעל החיים בבית במשך תקופה זו , כדי שלא יסבול מחמת המעבר החוצה ובחזרה אל הבית.

 הכנת המשפחה והכלב לקראת לידה

 
  מידע חיוני
בית בריאות וטרינרי ברמת גן של ד"ר פצ'ו עומד לרשותכם 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.
  כתבו עלינו
כתבות מעיתונות של מקרים מעניינים ויוצאי דופן אשר התערבותו של ד"ר פצ'ו הצילה חיים.

מרפאה וטרינרית - הוד השרון

רח' ארלוזורוב 19 הוד השרון

avibestvet@gmail.com

envelop2, envelop, mail, email, contact, letter

 ימי ב', ד', ו' בתיאום מראש

clock3, clock, time, schedule

09-7400-353
03-6123263

בית בריאות וטרינרי - רמת גן

רח' דב פרידמן 10 רמת גן 

avibestvet@gmail.com

6124193 -03

clock3, clock, time, schedule
print3, print, printer
envelop2, envelop, mail, email, contact, letter
home10, home, house, building

ימים א' עד ה': 08:00 עד 21:00 
יום ו': 08:00-13:00

צור קשר

phone3, phone, contact, telephone, support, call
home10, home, house, building
phone3, phone, contact, telephone, support, call
  המרפאה
שירותי איבחון וטיפול למחלות עור, כירורגיה אורטופדיה, אבחון וטיפול בעיות.

שאלות לוטרינר